Toto je překlad anglického originálu stránky.
GNU Typist
Obsah
- Úvod do GNU Typistu
- Cíle projektu
- Download GNU Typistu
- Dokumentace
- Mailing Lists
- Uživatelská podpora
- Jak pomoci GNU Typistu
- Jak přidat nové lekce
- Další svobodné programy pro výuku psaní všemi deseti
- Maintainer
Úvod do GNU Typistu
GNU Typist (přezdívaný gtypist) je univerzální program pro výuku psaní na klávesnici všemi deseti prsty. Můžete se s ním naučit správnému psaní a zlepšovat své schopnosti pravidelným cvičením.
- Je to svobodný software, zveřejněný pod Všeobecnou veřejnou licencí GNU (General Public License). Navíc je GNU Typist oficiálním programem projektu GNU.
- Obsahuje několik sad lekcí: v angličtině to je
klávesnice QWERTY a Dvorak, v češtině česká QWERTY
i QWERTZ klávesnice a numerická klávesnice,
ve španělštině španělská klávesnice, stejně tak jako
jednoduchá cvičení v němčině, francouzštině
a norštině. České lekce spustíte příkazem „
gtypist cs.typ
”. - GTypist využívá jednoduchého a intuitivního skriptovacího jazyka, který popisuje jednotlivé lekce. S jeho pomocí můžete dle svých potřeb modifikovat stávající tutoriály a přidávat nové.
- Program podporuje jazykové mutace a jeho prostředí je již k dispozici v angličtině, češtině, finštině, francouzštině, němčině a španělštině.
- Díky spouštění v textovém módu s pomocí knihovny curses může být GNU Typist zkompilován a používán na několika operačních systémech, konkrétně na GNU/Linuxu, GNU/Hurdu a na několika dalších variantách unixových operačních systémů, stejně tak jako na Windows/DOSu s překladačem DJGPP a knihovnou PDCurses.
Cíle projektu
Cílem tohoto projektu svobodného software je poskytnout cennou pomoc při výuce správného psaní na klávesnici jak jednotlivcům, tak i školám po celém světě.
Svobodný software může být při výuce nejen technicky či pedagogicky vyspělejší než proprietární alternativy, ale také může ve školách rozšiřovat hodnoty projektu GNU:
- Svobodu
- Spolupráci
Informace o svobodném software a výuce naleznete na stránce GNU a vzdělávání.
Naším hlavním cílem jako správců tohoto projektu je ochránit svobody uživatelů a povzbuzovat jejich spolupráci prostřednictvím:
- Povzbuzování uživatelů a učitelů ke sdílení svých potřeb a přispívání do projektu.
- Uchovávání tohoto nástroje otevřeného a snadno rozšiřitelného. Naším cílem je umožnit každému, hlavně učitelům psaní na klávesnici, upravovat lekce dle svých potřeb, psát nové, stejně tak jako přizpůsobit program k práci ve vlastním jazyce.
- Vytváření nástroje univerzálního, atraktivního a snadno použitelného, aby mohlo z posbírané práce a znalostí těžit co nejvíce lidí. To by mělo posílit uživatelskou komunitu a přilákat lidi k zasílání nových vylepšení.
To see a full list of the current plans we have to improve GNU Typist, you can read the latest TODO file, available here. Naše současné plány na vylepšení GNU Typist jsou:
- Portovat rozrhaní do GTK, abychom zjednodušili používání a navigaci v lekcích.
- Zobrazovat, jaký prst by měl student zrovna použít pro zmáčknutí požadované klávesy.
Download GNU Typistu
Poslední verzí GNU Typistu je 2.10, vydaná v 2024.
Zdrojové kódy této verze jsou dostupné na http://ftp.gnu.org/gnu/gtypist/ nebo na jednom z mirorů.
Můžete si také stáhnout přímo spustitelnou binární verzi nebo poslední aktualizaci lekcí na http://gtypist.free.fr/.
For Windows users, pre-compiled binaries are available. These currently may have a problem with multi-byte input which will be addressed in the next release. The binaries are available in .7z format and can be found in the w32_binaries folder.
Dokumentace
Český manuál pro GNU Typist je k dispozici i on-line. Zdrojový kód manuálu je součástí distribuce GNU Typist.
You may also find more information about GNU Typist by running
“info gtypist
”, “man gtypist
”, or looking in the
documentation directory for gtypist on your system (which might
be /usr/share/doc/gtypist/
or something similar).
Mailing Lists
The discussion list for GNU Typist is <bug-gtypist@gnu.org>, and is used to discuss all aspects of GNU Typist, including support questions, bug reports, suggestions, patches, and new lessons.
Announcements about GNU Typist and most other GNU software are made on <info-gnu@gnu.org>.
To subscribe to these or any GNU mailing lists, please send an empty mail with a Subject: header line of just "subscribe" to the relevant -request list. For example, to subscribe yourself to GNU announcement list, you would send mail to <info-gnu-request@gnu.org> with no body and a Subject: header line of just "subscribe". Or you can use the mailing list web interface.
Request an Enhancement
If you would like any new feature to be included in future versions of GNU Typist, please send a request to <bug-gtypist@gnu.org>.
Please remember that development of GNU Typist is a volunteer effort, and you can also contribute to its development. For information about contributing to the GNU Project, please read How to help GNU.
Uživatelská podpora
Pokud máte nějaké otázky týkající se GNU Typistu, můžete nás kontaktovat na adrese bug-gtypist@gnu.org.
Jak pomoci GNU Typistu
Do projektu GNU Typist můžete přispět tím, že zašlete oznámení o chybě, návrhy, patche a nové lekce na email bug-gtypist@gnu.org.
Můžete i přímo přistupovat k vývojové verzi zdrojových kódů a dokumentace v Git repozitáři. Link na poslední verzi našeho TODO a Běžné otázky (odpovědi na otázky Brave GNU World).
Tento link použijte k přihlášení do konference bug-gtypist@gnu.org.
Jak přispět novými lekcemi
Nové lekce můžete vytvořit dvěma způsoby:
-
Jednodušší cesta je sepsat tutoriál obsahující instrukce a cvičení
ve formátu čistého textu (nebo v nějakém jiném otevřeném a standardním
formátu, jako je třeba HTML). Můžete využít některé instrukce
z již dříve vytvořených tutoriálů v adresáři
lessons/
zdrojových kódů GNU Typistu.
Odešlete to na bug-gtypist@gnu.org.
Nějaký jiný dobrovolník se postará o jejich převedení do formátu GNU Typistu. - Můžete také váše lekce zapsat přímo ve formátu GNU Typist.
Je to jednoduchý skriptovací jazyk popsaný v
online manuálu.
Jakmile jsou vaše lekce hotovy, můžete je jednoduše vyzkoušet tím, že napíšete (pokud jste soubor pojmenovalinovy.typ
):gtypist novy.typ
Poté nám je můžete zaslat stejným způsobem, jaký byl popsán výše.
Instrukce pro překládání textů z rozhraní do jiných jazyků budou brzy k dispozici také.
Další svobodné programy pro výuku psaní všemi deseti
Existují i jiné svobodné programy zaměřené na výuku psaní všemi deseti prsty, většina z nich je zveřejněna pod Všeobecnou veřejnou licencí GNU (GPL).
- dvorak7min je jednoduchý učitel, založený na knihovně ncurses, vhodný pro ty, kteří se chtějí naučit plynně psát na klávesnici Dvorak.
- gcompris is a set of educational games designed for small children, including typing games.
- Griffin je projekt, který se snaží vytvořit svobodné tutoriály pro co nejvíce různých jazyků (licence BSD).
- JRainWords je jednoduchý javovský program, užitečný pro výuku práce s klávesnicí u malých detí.
- jsTypingTutor je program v JavaScriptu, který se snaží pomoci uživatelům a vývojářům v rychlejším a přesnějším psaní. Je distribuován s mnoha soubory, na kterých se může uživatel cvičit, ale můžete použít i jakýkoliv jiný text, který vložíte do hlavní obrazovky.
- KTouch je dalším programem pro výuku správného psaní. KTouch poskytuje text, na kterém se můžete cvičit, přizpůsobený různým úrovním podle toho, jak jste dobří. Dokáže zobrazovat, kterou klávesu máte zmáčknout a jaký prst k tomu použít.
- Makin' Bakon is a typing tutor game written in C++ with STL and Curses. Save Pig from the supermarket shelves while learning to type to a professional standard! It Uses the Fortune database for some of it's exercises. Contains material that may offend!
- Tipptrainer je další grafický učitel. V součastnosti jsou dostupné dva jazyky (němčina a angličtina) a dvě mapy klávesnice (německá a anglická).
- Tux Typing je grafická výuková hra s Tuxem, GNU/Linuxovým tučňákem.
- Typespeed je hra pro testování vaší rychlosti psaní a její porovnávání s kamarády.
- Typing Trainer is designed for exercising typing speed and typing accuracy, by providing an environment to type in a copy of an original text within a specific time period. It also has the ability to store the results of such an exercise for exam purposes.
Maintainer
GNU Typist is currently being maintained by Mihai Gătejescu.